نقد و بررسی چراغ قوه OLight SEEKER 2 PRO


تجربه بسیار موفق در تولید و عرضه محصول R50 با توجه به بازار خاص و مشتریان ارزنده ای که در این محصول وجود داشت مسئولین کارخانه الایت را بر آن داشت که نمونه بهینه یافته این  محصول را با دیدگاهی بسیار نوگرایانه طراحی, بهینه سازی و روانه بازار کنند. محصول R50  در مدل ها م نسل های مختلفی برای استفاده مشتریان متنوعی ساخته شد. نوع کلاس این محصول که آن را در رده محصولات جستجوگر قرار می دهد مخاطبانی از نیروهای امداد و نجات, تیم های امداد کوهستان تا مشتریان پر و پا قرصی در نسخه های دارای کیت شارژر LE من جمله پلیس آمریکا داشت.

در تولید این نسل جدید با توجه به خواسته های متنوع کاربران برای این دست چراغ ها یک به روز رسانی کلی روی این محصول اتفاق افتاد. به روز رسانی در مراحل نخست طراحی قرار بود روی بدنه R50 لحاظ شود, اما با توجه به طیف وسیع بع روز رسانی ها تیم طراحی با تصمیم ایجاد تغییرات کلی موافقت کرد و تصمیم نهایی برای تولید یک محصول جدید قطعی شد. در این محصول چکیده ای از بهترین نو آوری هایی که روی محصولات مختلف الایت انجام شده بود انجام گردید که در ذیل به شرح مختصری از آنها می پردازیم.

طیف استفاده از محصولات سری جستجوگر برای فواصل نزدیک تا متوسط طراحی شده اند. محصولاتی که بتوان در محدوده برد مشخص دامنه وسیع تری از نور متمرکز و نور حاشیه ای اطراف را در دسترس داشت. در چنین محصولاتی دسترسی به توان های خروجی نور بالاتر مورد پسند تمام کاربران بوده است. در این محصول به لطف تعبیه همزمان سه لامپ قدرتمند CCT توان خروجی نور در حالت توربو تا 3200 لومنز در اختیار شما خواهد بود. این لامپ ها در فضای جلویی کاسه چراغ قوه و با نسبت زاویه ای 120 درجه به هم چیده شده اند. برای افزایش میزان تمرکز روی نقطه روبرویی لامپ ها توسط لنزهای ارتقا یافته TIR پوشش داده شده اند که طیف یکنواختی از نور را در زوایای مختلف پیش روی شما قرار می دهد. در این محصول  اندازه قطر جلویی این چراغ قوه 20% کوچک تر شده و از LED های با کیفیت بالا با یک لنز اپتیک TIR به جای داشتن یک لامپ XHP70 استفاده شده که که پرتویی صاف و یکنواخت را بدون نیاز به بازتابنده تولید میکند. این ویژگی ها در کنار استفاده از باتری قابل شارژ 27100 باعث کاهش اندازه کلی چراغ قوه شده است و این محصول را تبدیل به یک چراغ قوه کوچک و کاربردی مناسب کرده است. این امر خواسته بسیاری از مخاطبان در نسل های قبلی چراغ قوه های امدادی  جستجوگر بوده که بتوان تمام نقاط پیش رو را با حداقل نقطه کوری پوشش داد. با توجه به آزمایشات انجام شده عملی, این مدل به خوبی از پس این خواسته مخاطبان بر آمده است.

اما نکته کلیدی در این محصول ارائه منبع تغذیه قابل قبول برای این سه لامپ قدرتمند بود که بتواند در مواقع خاص توان خروجی نور 3200 لومنز را تولید کند اما در عین حال از بابت ابعاد و وزن خواسته مخاطبان را برای دستیابی به سایز کوچکتر در این محصول برآورده سازد. برای پاسخگویی چنین توان خروجی نور بالایی الایت باطری جدیدی برای این محصول از نوع 21600 با ظرفیت 5000mAh تولید کرد. بر خلاف تصور بسیاری از مخاطبان بدنه R50 بسیار جمع و جور بود و خواسته های آن ها در ابعادی قابل قبول بر آورده شده بود. اما در این مدل ابعاد بدنه باعث شگفت زدگی بسیاری از مهندسین تولید کننده دیگر برند های تولید کننده چراغ قوه شد. 

طول چراغ قوه از 133 میلیمتر به 128 میلیمتر -|- بدنه چراغ قوه از 32 میلیمتر به 28 میلیمتر -|- قطر کاسه از 42 میلیمتر به 38 میلیمتر و وزن محصول با باطری از 255 گرم به 198 گرم کاهش یافته اند.

تغییرات در کاهش ابعاد و وزن در خور توجه بوده اند. در طراحی بدنه چراغ قوه کماکان ار آلومنیوم با درجه مقاومت بسیار بالای T6 استفاده شده. ماشین کاری نیز همچو همیشه بی عیب و نقص و پوشش آندایزینگ و سخت کاری نیز کاملا یکدست و بدون ایراد است. حکاکی ها روی محصول با لیزر و نهایت دقت انجام گرفته است, هیچ نقطه براقی روی بدنه مشاهده نمیشود و پوشش رنگ مات و یکپارچه جلوه زیبایی به این چراغ قوه داده است. کلید کنترل برای افزایش راحتی کاربر در پیدا کردن آن در محیط های بدون نور  با طراحی بهتری عرضه شده. محل آن در قسمت جلویی و نزدیک به سر چراغ قوه است و طبق خواسته بسیاری از مخاطبان و استفاده از تجارب قبلی نسبت به مدل R50 دارای حاشیه محیطی گرد است. اندازه کلید تا حد امکان بزرگ شده و به شما این امکان را می دهد به راحتی و با لمس کردن در تاریکی مطلق به راحتی آنرا پیدا کنید. برای افزایش کنترل کاربر حین استفاده, بدنه این چراغ قوه توسط یک لایه سیلیکون ضد لغزش پوشیده شده که جای انگشتان دست شما روی لایه سیلیکونی تعبیه شده است. ایجاد شیار های نگهداری انگشت روی بدنه برای افزایش کنترل کاربر حین استفاده از نقاط قوت مثبت در طراحی بدنه این محصول است. این شیارها برای هر سایز دستی مناسب است و برای داشتن احساس بهتر و راحت تر هنگام در دست گرفتن توسط لایه ای لاستیک فشرده پوشیده شده است. پدهای لاستیکی به دستان شما می چسبد و به در دست گرفتن راحت تر چراغ قوه کمک می کند, وجود این پد پلاستیکی نه تنها مقدار قابل توجهی از کشش را فراهم می کند، بلکه زمانی که چراغ قوه در حالت توربو قرار دارد، به عنوان یک حفاظت حرارتی عمل می کند.

یکی از نکات جالب توجه در تولید این محصول استفاده از ایده جالبی برای نشان دادن میزان خروجی نور و شارژ باقیمانده چراغ قوه در مدل محبوب X9R است که در تولید این محصول نیز از آن استفاه شده. در اطراف کلید کنترل یک لایه استیل آبی رنگ که با هارمونی خاصی با رنگ لایه محافظ دور کاسه یکسان است تعبیه شده. روی این لایه از دو طرف چهار چراغ نمایشگر وجود دارد. چراغ های سمت راست میزان شارژ باقیمانده چراغ قوه و چراغ های سمت چپ میزان خروجی نور را نشان می دهد. این نوآوری بازخوردهای خوبی از طرف استفاده کنندگان مدل X9R داشت که با توجه به این نکته در این محصول نیز تعبیه شده است.یکی از قابلیت های قبلی عرضه شده در مدل R50 PRO LE KIT عرضه یک نوع خاص از شارژر بود که در آن مدل برای چراغ قوه اتان در منزل یا محل مورد استفاده آن یک مکان ثابت و همیشگی در نظر گرفته می شد و به شما برای پیدا کردن چراغ قوه در تاریکی مطلق کمک می کرد. اما نکته ای که بسیاری از کاربران به آن توجه داشتند خارج کردن پایه شارژر از جریان برق با خارج کردن سیم جانبی آن انجام می شد که بسیاری به دنبال روشی ساده تر برای آن بودند. در این مدل شرکت الایت نسل جدیدی از پایه های شارژر دیواری عرضه کرد تحت عنوان L-dock.

این مدل شارژر همانگونه که از نام آن پیداست یک پایه شارژر ال ( L ) شکل است که در واقع یک رابط میانی بین چراغ قوه و شارژر است. این پایه با دو عدد پیچ اتصال تعبیه شده در بسته بندی چراغ قوه به مکان مورد نظر شما روی دیوار پیچ می شود. شما می توانید شارژر L-Dock را به دیوار و یا به یک سطح چوبی در داخل منزل که در نزدیکی منبع برق قرار دارد متصل کنید و به این ترتیب یک محل شارژ اختصاصی برای Seeker 2 Pro ایجاد کنید. همچنین در صورت نیاز می توانید L-Dok را در قسمت داخلی ماشین با چسب 3M تعبیه شده در بسته بندی بچسبانید. به همراه Seeker 2 Pro یک کابل شارژر مغناطیسی MCC جدید به طول 118 سانتیمتر عرضه می شود که اجازه می دهد چراغ قوه را با توان یک آمپر شارژ کنید و بسیار سریع تر از کابل شارژر های قدیمی است. نحوه کار بسیار ساده است. چراغ قوه از قسمت آهنربای انتهایی از این پایه شارژر آویزان خواهد شد و شما کابل شارژر را به پایه وصل می کنید. به همین راحتی!!!  شایان ذکر است این پایه شارژر برای انواع چراغ قوه های مدل های S - M و H کارخانه الایت که از قسمت انتهایی خاصیت مغناطیسی دارند قابل استفاده است و می توان با داشتن این پایه شارژر طیف وسیعی از محصولات را شارژ کرد که مزیت بزرگی به شمار می رود. در عین حال پس از اتمام شارژ باطری به راحتی کابل شارژر مغناطیسی را از پایه جدا کنید. چراغ قوه شما در مکان ثابت همیشگی و با جریان برق قطع شده در دسترس شماست. شما همچنین می توانید کابل شارژر را جداگانه و بدون نیاز به وجود پایه دیواری مستقیما به چراغ قوه وصل کنید.

L-Dock قابل نصب روی دیوار است و اجازه ی شارژ بسیاری از محصولات الایت را در یک موقعیت ثابت فراهم می کند. 

شارژر L-Dock قابل استفاده برای چراغ قوه های زیر می باشد:

OLIGHT S1R / S1R II / S10R III / S2R / S2R II / S30R III H1R / H2R / M2R / Warrior X / Seeker 2 Pro

چراغ قوه دارای 5 حالت خروجی نور 5 , 50 , 300 , 1200 و 3200 لومن می باشد.

خاموش / روشن کردن چراغ قوه : برای خاموش یا روشن کردن چراغ قوه کافی است کلید خاموش/ روشن جانبی را فشار دهید. چراغ قوه دارای حافظه داخلی است. وقتی چراغ قوه را روشن می کنید, خروجی نور چراغ قوه همان حالت میزان خروجی نور قبل از خاموش شدن است. 

تغییر وضعیت میزان خروجی نور : وقتی چراغ قوه روشن است با فشردن و نگه داشتن کلید خاموش/روشن جانبی میزان خروجی نور به صورت پله ای تغییر می کند و با رها کردن دکمه بر روی همان حالت باقی می ماند.

دسترسی مستقیم به حداقل میزان خروجی نور : وقتی چراغ قوه خاموش است کلید جانبی را فشار دهید و برای زمانی بیشتر از یک ثانیه نگه دارید, به این ترتیب چراغ قوه با حداقل میزان خروجی نور یعنی 5 لومن روشن خواهد شد.

دسترسی مستقیم به حداکثر میزان خروجی نور : با دو بار سریع پشت سر هم فشار دادن کلید خاموش/روشن جانبی میزان خروجی نور به طور مستقیم روی حالت حداکثر یعنی 3200 لومن قرار می گیرد و مجددا با دو بار سریع پشت سر هم فشار دادن کلید خاموش/ روشن جانبی میزان خروجی نور از حالت حداکثر خارج می شود.

فعال کردن حالت چشمک زن نظامی (Strobe Mode) با 3 بار پشت سر هم فشار دادن کلید خاموش/ روشن جانبی حالت چشمک زن نظامی فعال می شود.

Seeker 2 Pro  دارای تایمر داخلی 3 یا 9 دقیقه ای جهت خاموش کردن اتوماتیک چراغ قوه است که بنا به خواست کاربر قابل تنظیم است. زمانی که چراغ قوه روشن است با دو بار پشت سر هم فشار دادن و نگه داشتن سوییچ خاموش / روشن جانبی و یکبار چشمک زدن نور چراغ قوه, حالت تایمر 3 دقیقه ای فعال می شود و با دوبار فشار دادن و نگه داشتن سوییچ خاموش / روشن جانبی و دیدن 2 بار چشمک زدن نور چراغ قوه حالت تایمر 9 دقیقه ای فعال می شود, چراغ قوه پس از گذشتن مدت زمان انتخابی 3 یا 9 دقیقه شما  به صورت اتوماتیک خاموش می شود.

فعال کردن قفل کلید چراغ قوه : زمانی که چراغ قوه خاموش است کلید خاموش/ روشن جانبی را فشار دهید و به مدت 2 ثانیه نگه دارید. این طراحی هوشمندانه مانع از روشن شدن تصادفی چراغ قوه می شود. برای اینکه چراغ قوه را از حالت قفل خارج کنید کلید خاموش/ روشن جانبی را فشار دهید و به مدت یک ثانیه نگه دارید.

محتویات و ملزومات داخل جعبه چراغ قوه :

چراغ قوه قوه Seeker 2 Pro (همراه با باتری)

کابل شارژر مغناطیسی MCC

شارژر نگه دارنده L-Dock

کیف نگهداری چراغ قوه

دفترچه راهنما

دستمال پاک کندده میکروفیبر

گیره نگهدارنده پیچ شونده پایه شارژ

چسب دو طرفه نگهدارنده پایه شارژر

الایت SEEKER 2 PRO در مجموع محصولی جمع و جور با توان خروجی نور در خور توجه است که پرتاب نهایی نور را تا فاصله 250 متری در اختیار شما قرار می دهد و پاسخگوی بخش وسیعی از استفاده های متنوع و گوناگون است.


نظرات

 
captcha

 
ارسال نظر
مقالات جدید
مقالات پربازدید

فروشگاه لوازم شکار و طبیعت گردی قوچ

Top