بررسی جامع زایس ZEISS Victory RF NEW


اصلاح و تغییرات در دوربین دوچشم مسافت یاب دار با توجه به کاربردهای بیشمار آن, چه در زمینه های تخصصی استفاده آن که شامل تیراندازی است و چه در سایر زمینه های مورد استفاده در هر کارخانه سازنده محصولات اپتیکی به مانند یک تیتر عمل می کند و به عنوان بهترین محصول تولیدی در آن کارخانه نقشی استراتژیک خواهد داشت. در کارخانه زایس به عنوان یکی از قدیمی ترین کارخانه های تولید کننده محصولات اپتیکی در جهان که بسیاری از اختراعات بشر در زمینه اپتیک در این شرکت معتبر آلمانی اتفاق افتاده بر آوری چنین نیاز حساسی مد نظر مهندسین زایس بوده. محصول ZEISS VICTORY RF )(Range finder همانگونه که از نامش پیداست دوربین دوچشم مسافت یاب دار زایس است که سالیان متوالی از سال 2008 تا 20018 در خط تولید این شرکت قرار داشت. اما با عرضه نسل جدید این دوربین استاندارد جدیدی برای نخستین بار در جهان برای یک دوربین دوچشم مسافت یاب دار در جهان و برای تمامی شرکت های سازنده تعریف شد.

محصولی کاملا متفاوت که خط و نشان های تکنیکی عرضه و استفاده شده در این محصول بسیاری از تولید کنندگان معتبر جهانی محصولات اپتیکی را به اتاق فکر فرستاد.

نخستین نکته کلیدی در عرضه این محصول طراحی بدنه آن است. در طراحی ظاهری بدنه, از پلتفرم Victory HT استفاده شده. این پاتفرم از دوربینی شفاف و بسیار محبوب زایس در سالیان متوالی قبل آمده است که یادآوریی خاطره ای خوش از شفافیت بسیار بالا برای تمام علاقمندان به آن دوربین را زنده می کند. اما نکته جالب توجه اینجاست که تغییر ساختاری ظاهری در تولید تمام دوربین های مسافت یاب دار به نسبت یک دوربین عادی کاملا مشهود است. نکته ای که شما در این محصول نخواهید دید. در طراحی این دوربین از نکات ظریف و اصولی طراحی پیروی شده و نشانه بارزی از وجود سیستم مسافت یاب داخلی در این دوربین نخواهید یافت. تنها نکته ای که برای اطلاع از مسافت یاب دار بودن این محصول را خواهید دید فقط کلید های به کار رفته روی بدنه است!!! هیچ تغییر ظاهری متمایز کننده, تغییر محسوس وزن یا فرم نا متقارن بدنه در این محصول وجود ندارد! اگر کلید های این دوربین با دست پوشانده شود بعید می دانم شما از وجود چنین گوهر گرانبهایی در داخل این دوربین و در نگاه اولیه اطلاع یابید. این وجه تمایز زایس است با دیگر سازندگان.بسیار از شرکت های معتبر تولید کننده محصولات اپتیکی در سال های اخیر اقدام به معرفی طیف وسیعی از چنین محصولاتی نموده اند؛ اما نوآوری های به کار گرفته شده زایس اختلافات فاحشی با فاصله دور از دیگران ایجاد کرد. در این محصول جدید شما از یک دوربین دو چشم استفاده خواهید کرد که مجهز به مسافت یاب لیزری داخلی است که اطلاعات بالستیکی مورد استفاده در سلاح شما را با شرایط محیطی پیرامونتان و زاویه تیراندازی توسط سنسورهای تعبیه شده در قسمت های داخلی دوربین تلفیق کرده و اطلاعات صحیح محاسبه افت گلوله را به دلخواه شما و با توجه به دوربین روی سلاحتان در کسری از ثانیه در اختیارتان خواهد گذاشت.

نکته کلیدی در تولید این محصول انعطاف پذیر بودن سیستم های داخلی و برقراری ارتباط بسیار ساده با آن است. در منوی داخلی از طرف کارخانه در این محصول 9 مدل کالیبر و اطلاعات بالستیکی به صورت پیش فرض در اختیار شما قرار داده شده است. اما نکته جالب در قسمت بعدی نهفته است. شما برای به کار گیری این محصول باید از نرم افزار بسیار محبوب و جامع ZEISS HUNTING که قابل نصب روی تمام گوشی های هوشمند و تبلت که دارای سیستم عامل اندروید یا IOS هستند استفاده کنید. این نرم افزار یکی از جامع ترین نرم افزارهای موجود حال حاضر در بازار بین تولید کنندگان دوربین های شکاری و ورزشی است که تلفیقی خلاقانه از بسیاری از نرم افزار های موجود بوده و تمام امکانات مورد نیاز را یک جا در اختیار شما قرار می دهد. شما با استفاده از این نرم افزار و ایجاد یک پروفایل کاربری جدید می توانید اطلاعات بالستیکی سلاح و مهمات مورد استفاده را با تمام شرایط فعلی در سلاحتان بدون هیچ گونه محدودیتی در این نرم افزار وارد کنید ( اطلاعاتی همچون: کالیبر سلاحتان, وزن - کد بالستیکی و نوع مرمی مورد استفاده, سرعت دهانه,  ) و با توجه به نوع کالیبر و مهمات مورد استفاده در سلاحتان این نرم افزار جدول بالستیکی دقیق سلاح خودتان را در اختیارتان قرار می دهد. نکته ای کلیدی که می توان آنرا به برگ برنده بزرگ این سیستم اطلاق کرد, دست کم برای ما ایرانیان! زیرا متاسفانه با شرایط و قوانین حاکم در کشورمان دسترسی علاقمندان به تیراندازی به سلاح ها و مهمات به روز در دنیا میسر نمی باشد و بسیاری از عزیزان مجبورند از سلاح هایی حتی با قدمت بیش از سن خودشان استفاده کنند و به ناچار مهمات مورد استفاده را تا حد امکان برای دستیابی به دقت مورد نظر, خودشان با وضعیت موجود اصلاح کنند. این شرایط یعنی عدول از حدود استاندارد های جهانی این زمینه. اما حتی زایس با این شرایط شما هم کنار آمده و اطلاعات سلاح و مهماتتان را با توجه به وضع موجود از شما دریافت می کند و خروجی جدول بالستیکی شخصی شما را در اختیارتان قرار می دهد.

پس از ایجاد جدول بالستیکی سلاحتان به بخش شیرین داستان می رسیم... دیگر خبری از محدودیت انتخاب بین گروه های بالستیکی از پیش تعیین شده و یا انتقال اطلاعات با کارت های حافظه و غیره نیست. گوشی موبایلتان را در کنار دوربین دوچشمتان قرار می دهید و با استفاده از بلوتوث ( Bluetooth ) تمام اطلاعات را به دوربین دوچشمتان منتقل می کنید. به همین راحتی!

اما خبرهای خوب ما همینجا تمام نمی شود. شما می توانید این کار را تا 9 بار تکرار کنید ...!!! این بدان معنی است که شما می توانید 9 پروفایل مختلف برای انواع سلاح هایتان یا یا پروفایل های مختلف برای مهمات های مختلف مورد استفاده در سلاحتان ایجاد کنید و همگی را به دوربین دوچشمتان انتقال دهید. پس از انتقال بسیار راحت اطلاعات به دوربین دوچشمتان و انتخاب پروفایل داخل دوربین از نوع مهمات یا سلاحی که آن لحظه در دسترس دارید همه چیز تمام است. شما با فشردن تنها یک کلید میزان فاصله دقیقتان تا هدف را می دانید و تمام محاسبات دیگر توسط دوربینتان و سیستم بالستیکی جدید زایس با عنوان B.I.S II  و سنسورهای تعبیه شده در دوربینتان انجام خواهد شد.این نکته بسیار مهم از آنجا حائز اهمیت خواهد بود که برای شلیک هایی دقیق, حتی در فواصل 400 تا 500 متری محاسبه کاملا صحیح میزان افت گلوله حتی تا دو کلیک هم بسیار حائز اهمیت است. مثلا برای شلیک به هدفی 20 سانتیمتری در فاصله 450 متری تفاوت تنها دو کلیک می تواند محل اصابت تیر شما را کاملا از هدف بیرون ببرد. نکته ای بسیار مهم که عملکرد صحیح شما در گرو محاسبه کاملا دقیق افت تیر سلاحتان است.

در قسمت های زیرین بدنه دوربین سنسورهای متعددی برای آنالیز شرایط محیطی ای که شما در آن قرار دارید نصب شده است. سنسورهایی که دمای هوا, فشار جو و از همه مهمتر زاویه تیراندازی شما را محاسبه می کند و با اطلاعات جدول بالستیکی انتخاب شده شما تطبیق می دهد و میزان افت سلاحتان را محاسبه می کند. در قسمت پایانی نتایج, زایس باز هم کار را برای شما راحت کرده. شما با انتخاب نوع سیستم محاسبه افت گلوله دوربین روی سلاحی که با آن کار می کنید نتیجه تمام این محاسبات را کاملا آپشنال دریافت خواهید کرد. شما در نرم افزار ZEISS HUNTING  برای کنترل این قسمت می توانید نوع نمایش نتیجه بالستیکی را به راحتی انتخاب کنید. به این ترتیب که تمایل دارید دوربین میزان فاصله محاسبه شده بالستیکی را به شما نشان دهد یا میزان افت گلوله سلاحتان در آن فاصله را به سانتیمتر یا اینچ به شما نشان دهد یا تعداد کلیک دوربینتان را با توجه به واحد کلیک آن به MOA یا MIL-Radian نمایش دهد.

سیستم مسافت یاب داخلی تعبیه شده در این محصول از لیزر کلاس یک جهانی با طول موج 905 nm استفاده شده و تا 2,500 یارد ( 2,300 متر ) برد دارد. برد بسیار بالا در این محصول با سرعت عمل زیادی همراه شده به نحوی که کمتر از یک چشم به هم زدن پس از فشردن کلید عدد مربوطه روی صفحه به نمایش در خواهد آمد. این حس خوشایند سرعت عملکرد بالای لیزر با نکته ای دیگر خوشایند تر می شود. نکته ای جالب توجه در ارائه فاصله بالستیکی در این محصول. در بسیاری از مسافت یاب ها یا دوربین های دوچشم مسافت یاب دار برد نهایی مسافت یاب با فاصله ای که نرم افزار بالستیکی عمل می کند دو عدد بسیار متفاوت است. به عنوان مثال در محصولات دیگر شما از مسافت یاب 2000 یاردی استفاده می کنید اما نرم افزار بالستیکی در آن محصول تا 700 یا 1000 یارد کار می کند. اما در Victory RF خبری از محدودیت نیست! شما از تمام برد مسافت یاب به عنوان برد نهایی بالستیکی می توانید استفاده کنید.یکی از مسائل مهم در ساخت یک دوربین دوچشم مسافت یاب دار کیفیت دید آن محصول است. معمولا با تلفیق دو محصول در یک محصول علی الخصوص در دوربین های دوچشم, ضریب گذردهی نور از لنز و کیفیت دید, به دلیل اضافه شدن لنزهای سیستم مسافت یاب کاهش می یابد. بنا به این دلیل در بسیاری از مدل ها توصیه خرید چنین محصولاتی انجام نمی شود. اما در این محصول زایس از سیستم منشور حرفه ای Abe-Koing استفاده کرده که تکنولوژی ساخت ان در اختیار تعداد بسیار معدودی از شرکت های معتبر اپتیکی جهان است. در سیستم این منشور بیشترین میزان گذردهی نور از لنز به ثبت رسیده. دلیل آن به خاطر حداقل تعداد انعکاس تصویر روی لنزهای منشور داخلی است.

اما نکته مهمتر در این زمینه, استفاده از با کیفیت ترین لنزهای ساخته شده توسط زایس در این دوربین است. لنزهای به کار رفته در این محصول که تلفیقی از لنزهای کم نظیر High Transmission (HT)  و لنزهای Ultra FL هستند, که همگی توسط پوشش های چند لایه فوق دقیق زایس پوشش دهی شده اند. پوشش دهی چند لایه T* , فلوراید و استفاده از تکنولوژی Luto Tec حداکثر عملکرد را برای این محصول ترکیبی کم نظیر در عملکرد اپتیکی برای یک دوربین دوچشم مسافت یاب دار حاصل کرده اند. میدان دید همچو مدل Victory SF به نسبت سایر محصولات بالا و عدد قابل توجه 115 متر است. جالب توجه است که محل قرارگیری لیزر و بردهای الکترونیک در این دوربین به نحوی در کنار لنزهای منشور فوق گرانقیمت و حساس Abbe-Koenig دوربین تعبیه شده اند که هیچ تاثیر ناخواسته ای در شکل ظاهری دوربین ایجاد نشده.در کل با در دست داشتن این دوربین شما تنها فقط با فشردن یک کلید و در کسری از ثانیه به هر آنچه که برای یک تیراندازی دوربرد نیاز دارید دست خواهید یافت.

در ویدئوی ذیل توجه شما را به معرفی این محصول طی نمایشگاه IWA 2019 می پردازیم که توسط مدیر آموزش زایس و تیم قوچ, حاضر در نمایشگاه تهیه شده جلب می نماییم:


نظرات

 
captcha

 
ارسال نظر
مقالات جدید
مقالات پربازدید

فروشگاه لوازم شکار و طبیعت گردی قوچ

Top